PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

„Porcjunkula”

„Porcjunkula”

FRANCISZKAŃSKIE DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE
Duszpasterstwo Studentów i Młodzieży Pracującej   

W naszej parafii ma ono bardzo długą tradycję pod nazwą Porcjunkula.

Zapraszamy do wejścia w bogatą historię i do kontynuacji dobrych spotkań, służących pogłębianiu wiary, znajomości Kościoła i jego nauki, zaangażowania w dzieła miłości chrześcijańskiej.

Msza św.: niedziela, godz. 19:00
po mszy spotkanie studentów w sali nr 12 w domu katechetycznym

więcej:

www.porcjunkula.org

Facebook >>>

duszpasterz:
o. Mateusz Gliwa

Porcjunkula czyli cząsteczka

W XIII wieku, na cząstce ziemi, niedaleko Asyżu, św. Franciszek odbudował zrujnowaną kapliczkę i dał jej nazwę Porcjunkula (do dziś istniejąca kapliczka MB Anielskiej). Było to nie tylko godne pochwały dzieło materialne, ale przede wszystkim wielkie dzieło duchowe, gdyż w tym miejscu gromadziła się pierwsza wspólnota franciszkańska. Dzieło to trwa do dzisiejszych czasów.

Jeśli chcesz zostać częścią naszej cząsteczki – nie zwlekaj i dołącz do nas w roku akademickim!

Jesteśmy bardzo różni. To dobrze. Tak możemy więcej zrobić. Do duszpasterstwa trafiają różne osoby. Czasem takie, które kiedyś wcale nie były blisko kościoła. Mierząc ludzką miarą nigdy nie trafiłyby do duszpasterstwa, choćby przez własne zdanie o sobie. Jest w tym pewien fenomen, którego wiara nie pozwala nazwać „przypadkiem”…

Bycie w duszpasterstwie bywa trudne. Paradoksalnie wcale nie chodzi o czas! Czas i siły można znaleźć, jeśli się tego naprawdę chce. Nieraz zagubi nam się gdzieś prawdziwy sens duszpasterstwa. Za bardzo – spotkanie ze znajomymi. Za mało – spotkanie z Bogiem. Nieraz zapominamy, że od młodzieży z duszpasterstwa można więcej wymagać. Nie tyle deklaracji słownych, zbiorowych akcji, przygotowania czegoś, pomocy w czymś.