PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Czarna 13

Czarna 13

FRANCISZKAŃSKA GRUPA PIELGRZYMKOWA NA JASNĄ GÓRĘ

Wrocławska Pielgrzymka na Jasną Górę rozrosła się w latach minionych tak bardzo, że z czasem liczba grup przekroczyła 12. Powstała grupa 14, inne podzieliły się na „a” i „b”. Tym sposobem już na IV Pielgrzymce Wrocławskiej pojawiła się „franciszkańska trzynastka” i to w dodatku… czarna (niekiedy nas franciszkanów, Braci Mniejszych Konwentualnych nazywają umownie „czarnymi – od koloru habitu). Przewodnikiem był wówczas o. Józef Szańca. Grupa liczyła wówczas ok. 700 osób.

To, co jest charakterystyczne dla „13” to tzw. „bambusy”, czyli kilkunastoosobowe grupki, które razem się stołują, wzajemnie sobie pomagają, podejmują dyżury. Nazwa pochodzi od kijka bambusowego, na którym jest chorągiewka identyfikująca daną grupę. Nie można nie wspomnieć o „Bacy” (Piotr Narkiewicz), który przez wiele pielgrzymek dostarczał radości w grupie, prowadząc studio i odgrywając w południe hejnał, który zapowiadał modlitwę Anioł Pański i bieżące wiadomości.

W grupie szli pielgrzymi z całej ówczesnej Archidiecezji Wrocławskiej, m. in. z franciszkańskich parafii z Kowar, Legnicy, Pieńska, Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego, Lubina, Obornik Śląskich, Bukowa, Jelcza-Laskowic, Nowej Rudy, Trzebini, Barda Śląskiego, Pęgowa i Lubania.

Franciszkański charakter grupy umacniany był przez kapucynów z Parafii św. Augustyna we Wrocławiu, którzy wielokrotnie nie tylko szli, ale i przewodniczyli grupie trzynastej, m.in.: o. Waldemar Kotarba i o. Jerzy Steliga. Ścisłe związki grupa miała również z duszpasterstwem Św. Maurycego.

Nie byłoby odpowiedniego klimatu, gdyby nie klerycy. I to zarówno z seminarium diecezjalnego, jak i franciszkańskiego z Krakowa. Dla nich jest to czas tzw. akcji powołaniowej, ale i weryfikacji własnego powołania.

„Trzynastce” przewodzili m.in.:
o. Józef Szańca,
o. Dominik Barcik (który miał zwyczaj sypiać pod gołym niebem),
o. Józef Madura,
o. Adam Baran,
o. Daniel Książek,
o. Bronisław Staworowski (który był świadkiem tworzenia się „13”),
o. Darek Sowa,
o. Józef Cydejko,
o. Andrzej Kulczycki,
o. Arkadiusz Dąbek,
o. Marian Michasiów,
o. Marek Kowalcze.

Na jednym z ostatnich spotkań grupa zyskała miano misyjnej, co wydaje się być dużym wyzwaniem, ale dobrze wpisującym się w charyzmat franciszkański. Przez to bardziej wyraziści stają się nasi patronowie, błogosławieni męczennicy z Pariacoto w Peru: – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, zamordowani przez terrorystów z organizacji „Świetlisty Szlak”.

oprac. o. Arkadiusz Dąbek

duszpasterz i przewodnik:
o. Marcin Buntow 
tel. [+48] 791 776 446
mitja41@gmail.com

grupa dyskusyjna:
czarna-13@googlegroups.com

linki pielgrzymkowe:
oficjalna strona pielgrzymkowa: www.pielgrzymka.pl
FDA Porcjunkula: www.porcjunkula.org
FB: www.facebook.com/czarna.trzynastka