PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wielkopostne rekolekcje parafialne

W dniach 19-22 marca ks. Tadeusz Borutka poprowadził rekolekcje parafialne

Wielki Post to czas, w którym szczególnie często słyszymy wezwanie do nawrócenia. Okazją do ponownej refleksji nad własnym postępowaniem mogą być rekolekcje. W tym roku w naszej parafii w dniach 19-22 marca poprowadził je ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka.

Pierwszą naukę kaznodzieja rozpoczął od przypomnienia, czym właściwie są rekolekcje. Wymienił także, jakie owoce mogą przynieść. Zaznaczył, że ich dobre przeżycie wiąże się z udziałem w Eucharystii oraz z przystąpieniem do sakramentu pokuty. Na koniec wytłumaczył, jak ważną rolę w procesie nawrócenia odgrywa spowiedź.

Drugiego dnia rekolekcji przeżywaliśmy uroczystość św. Józefa. Ks. prof. Borutka naukę rozpoczął więc od przypomnienia postaci Opiekuna Chrystusa. Zaznaczył, że jego postawa powinna być inspiracją dla chrześcijan. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny jest m.in. wzorem niewzruszonej wiary – zawsze zawierzał się Bogu i słuchał Jego wskazań. Był człowiekiem czynu – na kartach Ewangelii nie zapisano żadnego słowa, które wypowiedział. Na koniec rekolekcjonista zachęcił słuchaczy, aby naśladując św.  Józefa, przyjęli Boga do swojego serca.

Tego dnia swoje imieniny obchodzili o. Józef Szańca i o. Józef Trybal. W ich intencji modlono się podczas wieczornej Eucharystii. Na koniec o. Mateusz Gliwa, wikariusz klasztoru, złożył solenizantom życzenia od wspólnoty klasztornej, a przedstawiciele różnych wspólnot przekazali serdeczności w imieniu parafian.

21 marca o godzinie 17:00 rozpoczęło się nabożeństwo pokutne. Proszono wtedy o miłosierdzie Boże dla całej wspólnoty parafialnej. Rekolekcjonista mówił tego dnia o tym, czym właściwie jest grzech i jakie ma konsekwencje. Zaznaczył również, że Chrystus poprzez swoje zmartwychwstanie wyzwala każdego człowieka od nieprawości. Następnie przypomniał warunki spowiedzi. Szczegółowo omówił zwłaszcza rolę rachunku sumienia, który jest niezbędny, by móc przyznać się przed sobą do własnej grzeszności i później dzięki temu dostąpić miłosierdzia.

Ostatniej wieczornej Eucharystii w tym szczególnym czasie przewodniczył rekolekcjonista. Koncelebrowali o. Radosław Kramarski (proboszcz), o. Marcin Buntow i o. Józef Szańca. W homilii ks. prof. Borutka podsumował najpierw naukę wygłoszoną w poprzednich dniach. Następnie mówił o konieczności ciągłego nawracania się oraz bycia odważnym w dawaniu świadectwa. Zaznaczył także, jak ważne jest przekazywanie autentycznej wiary dzieciom i młodzieży. Zachęcił również do angażowania się w działanie wspólnot parafialnych.

Na koniec Eucharystii zawierzono dzieło tegorocznych rekolekcji Matce Bożej Łaskawej. Następnie przedstawiciele parafian oraz proboszcz podziękowali ks. prof. Borutce za wygłoszone nauki.

Tekst: Zofia Di Feliciantonio

Fot.: Maciej Lesiak

Fot.: Gabriela Piniasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp