PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wigilia Paschalna

Liturgia, którą odprawiono w wielkosobotni wieczór, obfituje w wiele symboli.

Wigilia Paschalna to najważniejsza msza w roku. Właśnie wtedy ogłasza się światu zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Liturgia, którą odprawiono w wielkosobotni wieczór, obfituje w wiele symboli. Rozpoczęła się od poświęcenia ognia, który ukazuje Wiekuistą Światłość Świata, czyli Syna Bożego. Wnoszony do kościoła Paschał powoli rozświetla mrok, co obrazuje przejście z ciemności grzechu do nowego życia.
W drugiej części obchodów odczytanie Ewangelii poprzedziło aż osiem czytań z Pisma Świętego. Pierwsze z nich przedstawiało opis stworzenia świata, który wskazuje, że Bóg uczynił to wszystko z miłości, co podkreślił podczas homilii o. Radosław Kramarski, proboszcz naszej parafii. Wszechmogący tak bardzo ukochał ludzi, że Jego uczucia nie zmieniły się nawet wtedy, gdy oni wydali Jezusa na śmierć. Przez Mękę Chrystusa dokonało się jednak zbawienie, dzięki któremu zostaliśmy wyzwoleni od grzechu i jego konsekwencji. Syn Boży w swoim zmartwychwstaniu przeprowadza nas z ciemności do światła. Na koniec kazania proboszcz zachęcił, abyśmy każdego dnia powstawali do nowego życia.
Trzecią część Wigilii Paschalnej stanowiła liturgia chrzcielna, w czasie której odnowiono przyrzeczenia złożone podczas włączenia do wspólnoty Kościoła. Później nastąpiła Eucharystia oraz radosna procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Niezwykle bogate obchody nocy Zmartwychwstania Pańskiego zakończył śpiew hymnu Te Deum.
O wyjątkowy charakter całej uroczystości zadbała Liturgiczna Służba Ołtarza.
Przepiękną oprawę muzyczną przygotowała Irmina Zakowicz-Çelik wraz z chórem Borromeo.

Tekst: Zofia Di Feliciantonio
Fotografie: Gabriela Piniasz/Maciej Lesiak

Liturgia Wigilii Paschalnej

fot.: Gabriela Piniasz

Święcenie pokarmów

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp