PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Rekolekcje wielkopostne… już za nami

W środę 24 marca 2021 zakończyły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne

W środę 24 marca 2021 zakończyły się rekolekcje parafialne. Na tegoroczną ofertę złożyło się klika serii rekolekcji: dla dzieci, dla młodzieży i studentów, biblijne on-line oraz dla ogółu wiernych. 

Rekolekcje dla ogółu wiernych poprowadził o. Grzegorz Piśko, franciszkanin, gwardian z klasztoru w Elblągu z prowincji św. Maksymilian M. Kolbego. Kaznodzieja zaprosił uczestników do duchowego wejścia na „górę kuszenia”, aby w klimacie wyciszenia rozważyć trzy zasadnicze wezwania wielkopostne: post, modlitwę i jałmużnę. W każdej konferencji zachęcał do szczerej przemiany życia, której ważnym elementem jest sakramentalne pojednanie się z Bogiem.

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży odbywały się w tym roku w nieco innej formie, niż zazwyczaj: zostały podzielone na trzy kolejne niedziele. Pierwsze nauki rekolekcyjne miały miejsce w niedzielę 7 marca, kolejne – w niedziele 14 i 21 marca. Rozważania zatytułowane „Miłość! Wiara! Codzienność” poprowadzili wspólnie o. Mateusz Gliwa, duszpasterz dzieci, kataecheta [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/ministranci/ ] i o. Marcin Buntow, katecheta, duszpasterz młodzieży [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/pastwisko/ ] oraz grupy anglojęzycznej [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/pastoral-centre ]. Był to czas zarówno poznawania Boga przez Jego słowo, jaki i modlitwy, śpiew i taniec. Każdorazowo do zasadniczego tematu rekolekcji przybliżała dzieci jedna z przypowieści ewangelicznych. Pierwsza nauka rekolekcyjna pod tytułem „Miłość Boga” została zobrazowana przez przypowieść o synu marnotrawnym; kolejna, pod tytułem „Wiara w codzienności”, odkryła przed dziećmi obraz Jezusa Dobrego Pasterza; ostatnia – dotyczyła realizacji wartości ewangelicznych w temacie „Budować na skale”. Młodzi parafianie mogli wspólnie dostrzec jak bardzo przesłanie Jezusa może wpłynąć na jakość naszej przyjaźni z Bogiem i relacji z naszymi bliskimi. Przykład wspominanych podczas rekolekcjach świętych potwierdził, że choć wypełnianie słów Jezusa może być wymagające to jednak przynosi prawdziwe szczęście. Na zakończenie rekolekcji dzieci mogły wybrać sobie drobne upominki z koszyka wspaniałości. Dominującą grupą wśród uczestników były dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe.

W tych samych terminach rekolekcje dla młodzieży uczącej się, studiującej i pracującej zatytułowane „Czy i wy chcecie odejść?” – taki był także temat pierwszej konferencji – poprowadził o. Józef Szańca, duszpasterz akademicki naszej parafialnej grupy akademickiej „Porcjunkula” [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/porcjunkula ]. Pozostałe dwa tematy to „Wierzę w grzechów odpuszczenie” i „Postanowienie poprawy”. Spotkania były także propozycją dla przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

zdjęcia: o. Stanisław Sikora

W dniach 10-14 marca odbyły się natomiast rekolekcje biblijne. W rozważaniach prowadzonych on-line w formie webinarów na żywo prowadzący – o. Ryszard Wróbel, duszpasterz parafialnej grupy biblijnej „Emaus” [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/emaus ] oraz internetowej strony „Strefy Wiary” [ www.strefywiary.pl ] zaprosił do spotkania z Jezusem w konferencjach zatytułowanych „Czyż nie jesteście w wielkim błędzie?”. Debaty – w oparciu o teksty Ewangelii św. Marka – dotyczyły władzy, winnicy, podatku, zmartwychwstania i największego przekazania miłości. W pięciodniowych rozważaniach uczestniczyło w sumie około 150 osób.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp