PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Dzień świętości życia

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu lat stała się okazją do modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2021 roku, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji.

„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” głosi encyklika „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 r.
Decyzja o ustanowieniu takiego dnia została podjęta w 1998 roku przez Episkopat Polski jako odpowiedź na wezwanie, które Jan Paweł II zawarł we wspomnianej wyżej encyklice.
Tym samym uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu już lat stała się okazją do modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tradycyjnie również tego dnia wiele osób włącza się w dzieło Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą: polega ono na codziennej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji dziecka, nieznanego modlącemu się, ale zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców. [więcej: www.duchowa-adopcja.pl ].
W naszej parafii uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył wikariusz klasztoru o. Tadeusz Jacek, który też wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym przypomniałem istotę duchowej adopocji.
Deklarację adopcji dziecka poczętego złożyło 49 parafian.
Warto przypomnieć, że także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia ustanowił Narodowy Dzień Życia. Zgodnie z wolą parlamentu jest on „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

redakcja
fotografie: Maciej Lesiak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Aktualności