PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wielki Piątek na Kruczej

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest nazywany dniem Krzyża, gdyż jego obchody koncentrują się na męce i śmierci Jezusa

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest nazywany dniem Krzyża, gdyż jego obchody koncentrują się na męce i śmierci Jezusa.

Liturgia wielkopiątkowa rozpoczęła się o godz. 18.oo. Przewodniczył jej wikariusz klasztoru o. Mateusz Gliwa, on też wygłosił słowo Boże.

Po modlitwie wstępnej odczytano proroctwo o cierpiącym Słudze Jahwe z Księgi proroka Izajasza oraz fragment z Listu do Hebrajczyków, a po nich odśpiewano ewangeliczny opis Męki Pańskiej z aktywnym udziałem chóru parafialnego „Borromeo” [https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/borromeo], który też zadbał o całość oprawy muzycznej. Rolę Jezusa odśpiewał celebrans.

Po kazaniu nastąpiła bardzo uroczysta modlitwa wstawiennicza, w której Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących, a w tym roku również dodana została modlitwa o pokój na Ukrainie.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał jego ramiona, śpiewając trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po oddaniu hołdu krzyżowi przez kapłanów i służbę liturgiczną, został on umieszczony u stóp ołtarza głównego, gdzie uczcili go wszyscy wierni uczestniczący w liturgii. Aż do Wigilii Paschalnej jest on najważniejszym punktem w kościele.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy nie sprawuje się ofiary Mszy świętej. Komunia święta została udzielona z darów konsekrowanych w Wielki Czwartek.

Wielkopiątkową liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Grobem Pańskim. Monstrancja była przykryta przezroczystym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Podczas wszystkich obrzędów liturgicznych sprawowanych w Wielki Piątek milczą organy i dzwony. Również ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Ma to podkreślać pokutny charakter dnia. Kapłani zakładają szaty liturgiczne w kolorze czerwonym.

Obchody Wielkiego Piątku w naszej świątyni rozpoczęły się o godz. 8.00 uroczystą modlitwą Liturgii Godzin (jutrznia i godzina czytań). O godz. 15:00 rozpoczęto nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego, odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odprawiono Drogę Krzyżową. Drugą Drogę Krzyżową odprawiono o godz. 22.00 (miała się odbyć wokół świątyni, ale plany pokrzyżowała zła pogoda). Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwała do północy.

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje post ścisły. To szczególny rodzaj pokuty i zadośćuczynienia.

redakcja

fotografie: Gabriela Piniasz

fotografie: Maciej Lesiak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp