PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wielka Sobota na Kruczej

Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego

Najważniejszym momentem obchodów paschalnych była Wigilia Paschalna.

Uroczysta liturgia – której przewodniczył proboszcz i gwardian o. Radosław Kramarski – rozpoczęła się o godz. 21.00 na placu kościelnym obrzędem światła (poświęcenie ognia, zapalenie paschału i uroczyste wniesienie go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem „Światło Chrystusa” i zapaleniem świec przez wiernych). Tę część obrzędów zakończył śpiew uroczystego Exultet – pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus – w wykonaniu diakona o. Dawida Bujasa.

Drugą część obchodów stanowiła liturgia słowa, w ramach której zostały przypomniane najważniejsze etapy historii zbawienia. Czytania przeplatano uroczystymi psalmami. Podsumowaniem czytań była homilia wygłoszona przez głównego celebransa, proboszcza i gwardiana, o. Kramarskiego, który w płomiennych i bogatych treściowo słowach przybliżył uczestnikom znaczenie trzech symboli paschalnych: światło, woda i słowo.

Po homilii nastąpiło poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wierni zostali też obficie pokropieni wodą święconą.

W modlitwie wiernych modlono się za świat, Kościół i parafię.

Następnie kontynuowano uroczystą Eucharystię, której zwieńczeniem było przyjęcie Ciała Pańskiego w Komunii świętej.

Po mszy świętej w uroczystej precesji (świątynię okrążono trzykrotnie) niesiono Najświętszy Sakrament. Na jej zakończenie odśpiewano dziękczynne „Te Deum”.

Oprawa muzyczna tego wieczoru leżała w gestii parafialnego chóru „Borromeo” pod dyrekcją naszej organistki.

Ceremonie Wielkiej Soboty rozpoczęły się wspólną modlitwą brewiarzową. Uroczystą jutrznię i godzinę czytań odmówili o godz. 8:00 w kościele wspólnie parafianie i zakonnicy. Natomiast o godz. 15.00 odmówiono modlitwy drugiego dnia nowenny przed uroczystością Miłosierdzia Bożego oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Przez cały dzień trwała też adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

W godzinach od 9.30 do 16, pod chórem (nie dopisała pogoda), w odstępach kilkunastominutowych, błogosławiono tradycyjne koszyczki z potrawami na stół wielkanocny.

redakcja

fotografie: Gabriela Piniasz

fotografie: Maciej Lesiak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp