PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Sierpniowe nabożeństwo fatimskie

W sierpniu 1917 roku Matka Boża po raz czwarty ukazała się pastuszkom z Fatimy

W sierpniu 1917 roku Matka Boża po raz czwarty ukazała się pastuszkom z Fatimy. Wydarzenie to wspominaliśmy podczas uroczystego nabożeństwa, które odbyło się trzynastego dnia bieżącego miesiąca.

Modlitwę w łączności z innymi sanktuariami maryjnymi na całym świecie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył proboszcz o. Radosław Kramarski. Mszę świętą koncelebrował o. Marek Stachowicz.

Na początku okolicznościowej homilii główny celebrans przypomniał, że tego dnia obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. Odbywają się wtedy specjalne nabożeństwa pogrzebu Maryi.

Kaznodzieja zaznaczył, że dzień ten związany jest również ze św. Maksymilianem Marią Kolbe – to wigilia 81. rocznicy jego śmierci. Gdy święty został aresztowany przez Gestapo, na pożegnanie powiedział do braci w Niepokalanowie: „Nie zapominajcie miłości”. Słowa te są jego testamentem i wskazują, co powinno charakteryzować uczniów Chrystusa. O. Radosław podkreślił, że przecież sam Jezus powiedział, że to właśnie przykazanie miłości jest tym najważniejszym. Zbawiciel wskazał nam drogę miłości poprzez swoją Mękę, a także podzielił się z nami największym darem – swoją Matką.

Następnie kaznodzieja przypomniał okoliczności czwartego objawienia Maryi w Cova da Iria. Pani z nieba przemówiła do dzieci 19 sierpnia 1917 roku. Jej wizyta została opóźniona o kilka dni, ponieważ wcześniej młodzi wizjonerzy przebywali w więzieniu. Lokalne władze chciały poprzez groźby zmusić ich do wyjawienia tajemnicy, którą przekazała Matka Boża. Objawienie miało miejsce więc dopiero po wyjściu dzieci na wolność. Maryja poprosiła wtedy ponownie o codzienne odmawianie różańca. Zapowiedziała także cud, który miał się dokonać podczas Jej ostatniej wizyty w Cova da Iria.

Kaznodzieja sytuację młodych wizjonerów porównał do tego, co przeżywał św. Maksymilian – podobnie jak męczennik z Auschwitz cierpieli dla Maryi w nieludzkich warunkach.

Na koniec o. Radosław słowami Matki Bożej zachęcił słuchaczy do modlitwy za grzeszników i o pokój na świecie.

Kolejną częścią nabożeństwa był różaniec fatimski. Na zakończenie odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. O wyjątkowy charakter całej uroczystości zadbała Liturgiczna Służba Ołtarza.

Tekst: Zofia Di Feliciantonio

Foto: Zofia Di Feliciantonio

Foto: Marta Kuriata

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp