PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Pielgrzymka do Harmęż i obozu Auschwitz

14 sierpnia, w 81. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego, odbyła się pielgrzymka do Harmęż

14 sierpnia, w 81. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego, odbyła się pielgrzymka do Harmęż i niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz.

Grupa 30 pielgrzymów wspólnie z proboszczem, o. Radosławem Kramarskim, wyruszyła spod naszego klasztoru o godz. 05:00 na autokarową pielgrzymkę, aby wziąć udział w wydarzeniach związanych z rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana.

Pierwszą częścią obchodów był udział w nabożeństwie zwanym „Transitus” upamiętniającym męczeńską śmierć św. Maksymiliana. Odbyło się ono o godz. 08:00 we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Mieliśmy okazję wsłuchać się w opis śmierci, który powstał na podstawie dokumentów i różnych świadectw.

Po nabożeństwie wyruszyła procesja do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na czele procesji szedł krzyż, za nim poczty sztandarowe Rycerstwa Niepokalanej, następnie przedstawiciele różnych prowincji franciszkanów w Polsce nieśli na zmianę relikwie św. Maksymiliana.

Po dotarciu do obozu przy bramie z napisem „Arbeit macht frei” nasza pielgrzymka spotkała się z pielgrzymką, która wyruszyła z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Wspólnie udaliśmy się na teren obozu, gdzie najpierw złożono kwiaty na placu apelowym na którym św. Maksymilian zgłosił się na śmierć, a potem przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11.

Głównym wydarzeniem tego dnia była Msza św. o godz. 10:30 sprawowana przy Bloku 11 na terenie KL Auschwitz. Przewodniczył jej biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Mszę św. koncelebrowali bp Ludwig Schick z diecezji Bamberg i bp Joseph Maria Okalla z diecezji Mbalmajo w Kamerunie. Przy ołtarzu obecni byli również ojcowie franciszkanie – współbracia św. o. Maksymiliana, wśród nich prowincjał naszej krakowskiej prowincji Franciszkanów o. Marian Gołąb oraz nasz proboszcz i duchowy przewodnik naszej pielgrzymki o. Radosław Kramarski.

Wśród uczestników Eucharystii obecna była ocalała z Auschwitz p. Zdzisława Włodarczyk, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Dla części pielgrzymów ten wyjazd był pierwszą w życiu okazją do odwiedzenia obozu w Auschwitz.

Tekst i fotografie: Marta Kuriata

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp