PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Rekolekcje dla kapelanów

Ojciec Stanisław Sikora
na dorocznych rekolekcjach dla kapelanów szpitali...

W dniach od 1 do 6 września 2020 r. odbyły się doroczne rekolekcje oraz sesja formacyjno-szkoleniowa dla kapelanów szpitali, domów pomocy i hospicjów. Wydarzenie organizowane jest przez Komisję ds. służby zdrowia przy Episkopacie Polski. Sesja obyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie; rekolekcje – na Jasnej Górze.

W obu wydarzeniach uczestniczył o. Stanisław Sikora, który w ramach pracy duszpasterskiej prowadzonej przez klasztor pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu posługuje na co dzień jako kapelan w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym znajdującym się na terenie franciszkańskiej parafii.

Tych kilka dni odosobnienia i umocnienia – wspólnej modlitwy i umocnienia potrzebują w czasie epidemii koronawirusa także kapelani – to prawdziwa uczta duchowa oparta na historii biblijnego patriarchy Jakuba, którego postać przybliżył w konferencjach o. Mariusz Chyrowski, redemptorysta z Rowów. Mówiono o ochronie zdrowia; przedstawiono sprawy związane z rodzicielstwem; prawnik ze stowarzyszenia „Ordo iuris” zaprezentował aspekty prawne posługi kapelana szpitalnego w świetle [przepisów unijnych, Konstytucji Rzeczypospolitej, dyrektyw ministerstwa zdrowia i praw pacjenta; z kolei wirusolog ukazał medyczne aspekty pandemii i wartość szczepień. Wspomniano też o działaniu Centrum Monitorowania Jakości w medycynie.

Ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia podkreślił wyjątkową wagę posługi kapelańskiej w okresie pandemii: „Pacjenci chcieli, rodziny chciały, żeby kapłan był, bo jest jakby jedyną osobą, która w tej chwili przychodzi z pocieszeniem, z umocnieniem, z dobrym słowem, ale też z łaską Bożą. Ponieważ rodziny nie są wpuszczane do szpitali, nie ma też wolontariuszy, wiec kapłan jakby bierze na siebie te różne funkcje i chce być blisko człowieka chorego i cierpiącego”.

Wszystkie instytucje stanowiące prawo bardzo mocno popierają (i wspierają) obecność kapelanów (różnych wyznań) w szpitalach. Przypomniano przy tej okazji, że kaplice szpitalne w Polsce są pod opieką duszpasterzy katolickich, ponieważ to wyznanie jest dominujące na terytorium naszego kraju.

Dlaczego szkolenia kapelanów? Dla wykazania pracodawcom (a także innym pracownikom – lekarzom i pielęgniarkom), że i to środowisko szkoli się, dokształca, specjalizuje… a wszystko po to, by lepiej odpowiadać na potrzeby chorych. Ojciec Stanisław uczestniczył w tego typu rekolekcjach już po raz piąty.

Pierwszego września, podczas Apelu Jasnogórskiego, wszyscy posługujący i chorzy zostali zawierzeni Maryi.

Specjalistyczną opiekę duszpasterską w szpitalach wrocławskich na terenie parafii franciszkanie sprawują od czasów powojennych. Od 1996 r. posługa obejmuje również Zespół Opieki Paliatywnej przy Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Ojciec Stanisław posługę kapelana pełni nieprzerwanie od pięciu lat.

oprac. Red.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp