PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Pożegnanie
starego roku

Koniec roku to czas podsumowań, refleksji, zastanowienia się nad tym, co pozostaje za drzwiami przeszłości

31 grudnia 2020 roku w naszym kościele zostały odprawione dwie msze święte na zakończenie roku.

Zostały one odprawione w nietypowych godzinach. Powodem tego były obostrzenia związane z pandemią Covid-19 i ograniczenia w przemieszczaniu się w od godz. 19:00 do 6:00 następnego dnia.

Pierwszej mszy świętej, o godz. 12:00, przewodniczył o. Ryszard Wróbel; drugiej, o godz. 16:00 – proboszcz i gwardian o. Radosław Kramarski. Po obu mszach miało miejsce nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne.

Koniec roku to czas podsumowań, refleksji, głębszego zastanowienia się nad tym, co pozostaje za drzwiami przeszłości. Właśnie dlatego w homilii proboszcz nawiązał do słów zawartych w Księdze Koheleta: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

Odwołując się do powyższych przemyśleń, wspomniał w swoim wystąpieniu o tych radosnych i tych nieco trudniejszych chwilach mijającego roku w naszej parafii. Cieszyliśmy się z 70-ciorga dzieci, które przez chrzest powiększyły naszą wspólnotę parafialną. Przeżywaliśmy wspólnie z 67 dziećmi ich pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii czyli uroczystość I Komunii Świętej. Ojcowie naszej parafii wraz z rodzinami pożegnali i odprowadzili na wieczny odpoczynek 217 parafian.

Ojciec Radosław wspominał zasługi swojego poprzednika o. Marka Augustyna, który zadbał o renowację naszej świątyni. Jego uwadze nie umknął też fakt, iż wiele osób miało nadzieję, że czas pandemii, który przeżywamy w Polsce od marca 2020 r., może stać się czasem odnowy ducha i zwróceniu się ku wartościom nieprzemijającym.

Adoracja dziękczynno-wynagradzająca była nie tylko wyrazem wdzięczności Bogu, ale też i zadośćuczynieniem za tych, którzy darowany im przez Boga czas minionego roku zmarnowali.

Liturgię zakończyło wspólne „Te Deum” oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone nie tylko zebranym, ale całej wspólnocie parafialnej.

tekst: Iwona Piniasz
zdjęcia: Gabriela Piniasz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp