PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Pierwsza „Fatima” na Kruczej w 2021 roku

Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie...

W czwartek 13 maja o godz. 18.00 celebrowaliśmy pierwsze w 2021 roku nabożeństwo fatimskie.

Uroczystości przewodniczył proboszcz, gwardian i zarazem kustosz sanktuarium o. Radosław Kramarski. Nabożeństwo rozpoczęło się odśpiewaniem litanii loretańskiej do NMP, przed którą zostały odczytane intencje składane przez wiernych.  Po litanii nastąpiła modlitwa różańcowa, podczas której prowadzący dzielił się z uczestnikami krótkimi, ale głębokimi rozważaniami, przybliżającymi istotę poszczególnych tajemnic. 

W Eucharystii, także pod przewodnictwem o. Radosława, stanowiącej drugą część fatimskich obchodów, wzięli udział pozostali współbracia z klasztoru. Liczna asysta służby liturgicznej ołtarza przydała blasku celebracji. Wspólne śpiewy dzielnie podtrzymywał organista p. Mieczysław.

W homilii celebrans zaznaczył: „Rozpoczęliśmy dzisiaj nabożeństwa fatimskie, które w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej patronki małżeństw i rodzin będziemy celebrować każdego 13. dnia miesiąca, aż do października. Główną intencją w czasie tych spotkań będzie modlitwa za małżeństwa i rodziny”

Mówca przypomniał o 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II: „Pamiętamy doskonale  dzień 13 maja, kiedy to na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec strzelał w wielką precyzją w czasie audiencji generalnej do Ojca Świętego. Świat wstrzymał oddech. Trudno sobie wyobrazić co byłoby z historią naszego narodu, gdyby doszło do uśmiercenia naszego Rodaka? Jak potoczyłyby się losy Polski, która była wówczas pod panowaniem reżimu komunistycznego? To Maryja Fatimska uratowała życie św. Jana Pawła II po to, by Kościół wprowadził on w nowe tysiąclecie chrześcijaństwa, a Polskę – na drogę rzeczywistej wolności”.

Na zakończenie dodał jeszcze: „Są takie chwile kiedy cały katolicki świat modli się na różańcu w czasie nabożeństw fatimskich związanych z objawieniami Matki Bożej Niepokalanej w Fatimie. My również duchowo dzisiaj łączymy się z tym szczególnym Sanktuarium Maryjnym w Fatimie. Cudowne są te nabożeństwa maryjne, stanowiące wyraz nadziei, którą złożyliśmy w Sercu Matki Bożego Syna, naszej miłości, która pozwala nam spodziewać się, że w najtrudniejszych dniach, najboleśniejszych doświadczeniach, Matka Boża nas nie opuści, lecz osłoni płaszczem swojej opieki. Tej bezgranicznej ufności uczył nas św. Jan Paweł II, który zaufał Maryi i oddał całe swoje życie Jej macierzyńskiej opiece wyznając: Cały Twój, Maryjo”.

W związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami związanymi z pandemią, nie odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna wokół kościoła z figurką Matki Bożej Fatimskiej.

Mszę św. zakończyło błogosławieństwo relikwiami świętych dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty. [ https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/franciszek-i-hiacynta-marto ].

W maju 1917 roku Matka Boża powiedziała w Fatimie: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę”. Z tego tytułu nabożeństwa ku Jej czci organizowane są od maja do października, każdego 13 dnia miesiąca.

Dzień ten został wybrany przez Niebo, jako dzień objawień. Prośba Matki Bożej ma od początku ściśle określone ramy czasowe – przez sześć kolejnych miesięcy. Jest to o tyle istotne, iż takiej klauzuli nie ma w stosunku do innych treści Przesłania, jak chociażby różańca. „Odmawiajcie codziennie różaniec […]”. „Chcę, […] żebyście nadal codziennie odmawiali różaniec na cześć Matki Boskiej Różańcowej, dla uproszenia pokoju na świecie i o zakończenie wojny, bo tylko Ona może te łaski uzyskać”.

Redakcja
Fotografie:
Gabriela Piniasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Aktualności