PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Odpust parafialny i wizytacja biskupia

Ks. bp Maciej Małyga wizytował naszą wspólnotę parafialną

Odpust parafialny to dzień niezwykle ważny. Przy Kruczej przypada 4 listopada, a w tym roku miał wyjątkowo uroczysty charakter, gdyż ks. bp Maciej Małyga wizytował wtedy naszą wspólnotę parafialną.

Św. Karol Boromeusz, patron naszej parafii, był włoskim kardynałem. Żył w dobie kontrreformacji i brał czynny udział w Soborze Trydenckim. Później znacznie przyczynił się do wprowadzenia jego reform. Posługiwał w Mediolanie, gdzie prowadził ubogie życie, działając na rzecz lokalnej społeczności. Jego kapłańska gorliwość ukazywała się szczególnie w czasie licznych epidemii, które nawiedzały miasto – odwiedzał wtedy chorych i organizował procesje pokutne. Został kanonizowany w niecałe trzydzieści lat po swojej śmierci przez papieża Pawła V.

W dzień wspomnienia tego świętego kapłana, czyli 4 listopada, przy Kruczej odbyła się wizytacja kanonicza, którą przeprowadził ks. bp Maciej Małyga. Biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej spotkał się między innymi z radą parafialną oraz przedstawicielami grup duszpasterskich. Najważniejszym punktem dnia była wieczorna suma odpustowa, której przewodniczył wizytator.

Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii miało miejsce uroczyste wprowadzenie księdza biskupa do świątyni, a następnie o. Radosław Kramarski, proboszcz, przedstawił sprawozdanie z działalności parafii. Przybliżył krótko historię kościoła przy Kruczej oraz omówił najważniejsze posługi i inicjatywy podejmowane w tym miejscu. Tę część uroczystości zakończyły słowa wizytatora, który podziękował franciszkanom oraz wiernym za trud włożony w tworzenie parafii i zachęcił do spoglądania w przyszłość z nadzieją.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia. W okolicznościowej homilii ks. bp Maciej podkreślił, że Kościół powinien stawać się coraz bardziej podobny do Chrystusa – Dobrego Pasterza. Omówił trzy cechy Jezusa, które warto naśladować. Pierwsza z nich to „oddanie życia za owce”. Zaznaczył, że nie chodzi tu tylko o śmierć, ale o ofiarowanie każdej chwili pobytu na ziemi, o dawanie czasu. Ksiądz biskup podkreślił, że ten czas to miłość i dlatego tak ważne jest darowanie go komuś. Druga cecha Chrystusa, którą warto naśladować, wynika z faktu, że dobry pasterz zna swoje owce. To nie jedynie wiedza, ale osobiste zaufanie i bliskość. Kaznodzieja wskazał, że Jezus właśnie tak nas zna i również daje nam poznać siebie. Oprócz relacji z Bogiem, mamy także nawiązywać kontakt z innymi ludźmi, aby Kościół był jednością. Ostatnia z omówionych cech Chrystusa ukazuje się w momencie zagubienia owcy. Dobry Pasterz szuka jej i musi ją odnaleźć – to jednak nie przymus, lecz pragnienie Jego serca. Biskup podkreślił, że z szukania zbłąkanych nie wolno nam zrezygnować. Homilię zakończył słowami zachęcającymi do spoglądania w przyszłość Kościoła z nadzieją.

Eucharystię odpustową koncelebrowało szesnastu kapłanów – oprócz ojców posługujących w naszej parafii również dziekan oraz proboszczowie i delegaci parafii z dekanatu Wrocław-Śródmieście. O wyjątkowy charakter uroczystości zadbała Liturgiczna Służba Ołtarza, a muzycznie uświetnił ją chór „Borromeo” oraz zespół „Mały Asyż”. Po zakończeniu mszy świętej biskup Maciej przewodniczył jeszcze nieszporom.

Tekst: Zofia Di Feliciantonio
Fotografie: Gabriela Piniasz i Maciej Lesiak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp