PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Grupa biblijna Emaus na dziękczynnej Eucharystii

Zakończył się kolejny rok formacyjny kręgu biblijnego „Emaus”

Zakończył się kolejny rok formacyjny kręgu biblijnego „Emaus”, grupy, która od ośmiu lat spotyka się, by czytać wspólnie słowo Boże, rozważać je i modlić się nim, a w konsekwencji żyć nim na co dzień.

Miniony rok był wyjątkowy, ale oprócz ograniczeń, stworzył też pewną szansę. Sytuacja epidemiologiczna utrudniła spotkania w domu parafialnym na wspólnych konferencjach, nie brakowało jednak chęci, więc słowo Boże opatrzone komentarzem opiekującego się wspólnotą o. Ryszarda Wróbla regularnie rozbrzmiewało on-line, za pośrednictwem internetu, a potem, w małych grupkach wspólnotowicze dzielili się tym, co Bóg zasiał w ich sercach.
Poluzowanie obostrzeń związanych z covidem pozwoliło nam wreszcie na spotkanie „na żywo”; ostatnie spotkanie czerwcowe dało okazję, by w parafialnej kawiarence podsumować mijający rok. Złożyły się na nie świadectwa poszczególnych osób, które pozwoliły nam uświadomić, jak wiele dobra dokonało się w życiu każdego z nas, mimo trudności różnego rodzaju. Nie dało się ukryć, że pobudziło ono tęsknotę za spotkaniami na żywo, na które „Emaus” zaprasza już po wakacjach. Była to także okazja, aby złożyć opiekunowi życzenia z okazji przypadającej w czerwcu 38. rocznicy jego święceń kapłańskich.

Najpiękniejsze podsumowanie odbyło się jednak w pierwszy lipcowy wieczór, czwartek, w formie dziękczynnej wspólnotowej Eucharystii. W sposób szczególny wybrzmiała tego dnia w liturgii pełna gotowości i ufności postawa Abrahama, który wypowiadając swoje „oto jestem”, zgodził się wykonać wszystko, do czego Bóg go powołał. Natomiast ewangeliczne spotkanie Jezusa z paralitykiem dało okazję wspólnocie, by zjednoczyła się w modlitwie wiernych; potwierdzeniem tych pragnień była pieśń „Podnieś mnie Jezu i prowadź do Ojca”. Niektórzy z członków naszej grupy uczestniczyli w tej wyjątkowej chwili poprzez transmisję internetową.
Dziękowaliśmy Bogu Ojcu za to, że pociągnął nas do Siebie i zaprosił do wspólnoty, że pozwala nam wzrastać w wierze, że daje odwagę do dzielenia się Słowem, i świadectwem wiary, że uczy nas postawy otwartości i radości oraz włączania się w dzieła całej wspólnoty parafialnej.
Dziękowaliśmy też o. Ryszardowi (i pozostałym franciszkańskim kapłanom) za czas, życzliwość, posługę w sakramentach świętych, spojrzenie pełne szacunku, życzliwości, akceptacji i miłości… Za wszystkie homilie, katechezy, materiały do rozważań, zaufanie, cierpliwość, łagodność… Za to że dawał nam się bez reszty, w imię miłości Boga Ojca – jak Chrystus połamany, w Duchu Świętym… A także za prowadzone przez niego internetowe „Strefy Wiary”, które na wspólnym rozważaniu i gorliwych dyskusjach gromadzą coraz szersze grono miłośników słowa Bożego.

Sobie i wszystkim parafianom dedykujemy – nie tylko na czas wakacji – słowa św. Pawła:

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Ten, który was wzywa: On też tego dokona. Bracia, módlcie się także i za nas! Pozdrówcie wszystkich braci pocałunkiem świętym! Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa z wami! (1Tes, 5 16-28).

 

Grupa „Emaus”

Więcej: https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/emaus/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp