PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Domowy Kościół na Jasnej Górze

9 września Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, obchodził 50-lecie działalności

Pielgrzymka Jubileuszowa Domowego Kościoła
na Jasną Górę

9 września Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, obchodził 50-lecie działalności.

Wielu uczestników kręgów DK działających przy naszej parafii wzięło udział w pielgrzymce jubileuszowej do Częstochowy. Był to czas radości, dziękczynienia, świętowania, cieszenia się sobą, ale też pokazaniem, jak wielką wspólnotą jest DK. Małżeństwa, całe rodziny i duszpasterze w tym szczególnym miejscu, jakim jest duchowa stolica Polski, chcieli prosić o kolejne łaski dla siebie, a także dla wspólnoty, by mogła się rozrastać i wypełniać charyzmat pozostawiony przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w Dolinie Miłosierdzia nieopodal Błoni Jasnogórskich modlitwą dziękczynną połączoną ze świadectwami uczestników DK i katechezą wygłoszoną przez bpa Wiesława Śmigla – Przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP. Mówił on o zadaniach rodziny we współczesnym świecie. Zaznaczył, że ich wypełnianie w pełni można zrealizować we wspólnocie Domowego Kościoła.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. na Błoniach Jasnogórskich pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo. Homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk – Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który przywołał Psalm 78, zwracając uwagę, że Bóg chce, byśmy zawsze pamiętali o tym, co dla nas robi – chce bowiem naszego dobra. Kaznodzieja zaznaczył również, że to, co stanowi strukturę formacji małżeństw we wspólnocie, powinno być pielęgnowane. Stanowią bowiem ogromną wartość:
– Podczas jubileuszu wspominamy i z wdzięcznością przypominamy przywileje, inaczej mówiąc zobowiązania, szanse, które przynależą do formacji małżonków w Domowym Kościele [codzienny Namiot Spotkania, codzienna modlitwa małżeńska, codzienna modlitwa rodzinna, regularne studium Pisma Świętego, comiesięczny dialog małżeński, reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną), uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych – Zasady Domowego Kościoła, przyp. red.]. Ciągle są aktualne i niezbędne w formowaniu się duchowości małżeńskiej, czyli w ich drodze do świętości. Chcemy je wykrzyczeć, wypowiedzieć, że są naszym skarbem, który trzymamy i wydobywamy.

Biskup Włodarczyk złożył także życzenia rodzinom przynależącym do Domowego Kościoła:
– Życzę wam szczerze, byście swoim świadectwem życia wpisywali się każdego dnia w serce Kościoła Matki w społeczeństwo, w którym żyjecie. Budowali model wierności małżeńskiej na co dzień i ukazywali tajemnicę Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego, w którym życie polega na bezinteresownym darze siebie. Niech mocą błogosławieństwa rozwija się i rozszerza na cały świat i Domowy Kościół.

Na koniec Eucharystii wszyscy pielgrzymi wspólnie oddali się w opiekę Niepokalanej Matce Kościoła, odmawiając Akt Konstytutywny Ruchu Światło-Życie.
Po Eucharystii natomiast zostali zaproszeni do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej na wałach Jasnej Góry, którą poprowadzili członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp