PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Parafialna Pielgrzymka MI na Jasną Górę

3 maja wyruszyła autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę, zorganizowana przez Rycerstwo Niepokalanej

Do tronu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasną Górę w przepiękny poranek 3 maja wyruszyła autokarowa pielgrzymka zorganizowana przez Rycerstwo Niepokalanej.

Modlitwę w drodze rozpoczął opiekun grupy o. Marcin Buntow. Maryja została uczczona słowami Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M.P., częścią chwalebną różańca świętego oraz pieśniami maryjnymi.
Na Jasnej Górze, pielgrzymi indywidualnie lub w małych grupach udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oddać pokłon Maryi lub do Kaplicy Najświętszego Sakramentu na adorację Pana Jezusa, po czym uczestniczyli we Mszy św. o godzinie 11:00 pod Szczytem, której przewodniczył i podczas której kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki. O. Marcin podczas Mszy św. modlił się w intencji pielgrzymów z Wrocławia.
W homilii abp Gądecki poruszył trzy wątki: waga uchwalonej 232 lata temu Konstytucji 3 Maja i współczesnego społeczeństwa obywatelskiego; przygotowanej na 10 września br. beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów; przebaczenie i pojednanie polsko-ukraińskie.
Odnośnie Konstytucji 3 Maja i współczesnego społeczeństwa obywatelskiego przewodniczący KEP powiedział m.in.: „Wszyscy bowiem, poprzez głosowanie, mogą mieć wpływ na wybór ustawodawców i rządzących”.
Wyraził też nadzieję na oddźwięk zaplanowanej na 10 września br. beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów. Podkreślił, że Józef i Wiktoria Ulmowie byli zwykłym prostym małżeństwem, budującym swe życie na fundamentach miłości do ojczyzny i głębokiej wiary.
Najwięcej miejsca w homilii abp Gądecki poświęcił stosunkom Polski i Ukrainy uznając, że 80-ta rocznica rzezi Polaków na Wołyniu „przynagla nas do podjęcia niezwykle trudnego tematu przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego”. Podkreślił, że Chrystus, wzorem swego Ojca, każe przebaczać zawsze. „W życiu bowiem nie wszystko można rozwiązać za przyczyną sprawiedliwości. Tam, gdzie trzeba postawić granicę złu, ktoś musi kochać więcej, niż trzeba – i w ten sposób rozpocząć nową historię łaski” – mówił.
„Maryjo, Matko przebaczenia i pojednania, przytul do Swego serca wszystkie Twoje dzieci, aby Twa miłość stała się balsamem dla ich zranionych serc” – zakończył przewodniczący KEP.
W drodze powrotnej pielgrzymi udali się na Górę Świętej Anny, aby przez chwilę oddać cześć i pokłon św. Annie Samotrzeciej oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Ku czci i w podzięce za Matczyną opiekę i wspólne pielgrzymowanie przed Jej częstochowski wizerunek odśpiewali: „Była cicha i piękna jak wiosna”, Litanię Loretańską oraz Apel Jasnogórski.
W przepięknych okolicznościach przyrody jakimi są majowe pola rzepakowe pielgrzymi wrócili do Wrocławia.

Tekst: Anna Majda MI
Fotografie: uczestnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp