PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Obchody rocznicowe Sanktuarium na Kruczej

30. rocznica ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i 29. rocznica koronacji Jej cudownego wizerunku

Pierwsze dni września wprowadzały nas w obchody 30. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i 29. rocznicę koronacji Jej cudownego wizerunku.

1 września o godz. 19:00 wysłuchaliśmy koncertu organowego, który wykonał Hubert Trojanek – bardzo uzdolniony młody organista z Poznania. Tematem koncertu były utwory organowe i improwizacje na temat pieśni maryjnych. Do poszczególnych utworów krótkim komentarzem wprowadzał nas Krzysztof Bagiński – nasz organista z którego inicjatywy odbył się ten koncert. Na początku koncertu usłyszeliśmy Ale Maria autorstwa Giulio Cacciniego, nie zabrakło improwizacji na temat pieśni o naszej Matce Bożej Łaskawej. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę” dziękując za wolną ojczyznę nawiązując do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tradycyjne koncert Maryjny zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

2 września po wieczornej Mszy św. miała miejsce promocja książki wrocławianki, absolwentki filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim pani Agnieszki Bugały zatytułowana „Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni”. Promocja ta będzie miała miejsce 10 września w Markowej na Podkarpaciu.  Rodzina Ulmów za pomoc i udzielenie schronienia prześladowanym Żydom została rozstrzelana 24 marca 1944 r. Tą beatyfikacją Kościół pokazuje, że życie człowieka zaczyna się w chwili jego poczęcia bowiem beatyfikowane będzie najmłodsze, jeszcze nienarodzone dziecko. Będzie to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja nienarodzonego dziecka.

Promocja tej książki była okazją do spotkania z autorką, która przedstawiła nam rodzinę Ulmów, a także pokazała zdjęcia z prywatnych zbiorów, które zrobiła odwiedzając wieś, którą Ulmowie zamieszkiwali. Spotkanie to dało nam obraz kim Ulmowie byli i jakie to były trudne czasy.

3. Centralnym punktem naszych uroczystości była niedziela 3 września. Tego dnia w naszej parafii gościliśmy o. bp Edwarda Kawę z Archidiecezji Lwowskiej. Nim odprawił uroczystą sumę uczestniczył we Mszy św. o godz. 10:00 modląc się parafianami o pokój zwłaszcza na Ukrainie, a podczas Mszy św. o 11:30 pobłogosławił dzieci, ich tornistry i przybory szkolne. O godz. 13:00 odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna pod jego przewodnictwem.

Podczas homilii o. Biskup podkreślił, że nasze Sanktuarium wiele łączy z katedrą lwowską ponieważ tam też jest czczona Matka Boża Łaskawa. Matka Boża Łaskawa towarzyszy nam w naszych rodzinach, a Jej opieka jest bardzo skuteczna. Ona zawsze najlepiej wie czego nam brakuje, jest Tą która zna tajemnice naszych serc. Każdy kult Maryjny zawsze prowadzi do Jezusa.

Biskupowi przy ołtarzu towarzyszyli Ojcowie z naszej wspólnoty klasztornej na czele z proboszczem o. Radosławem Kramarskim, a także księża z dekanatu Wrocław-Śródmieście z dziekanem ks. Andrzejem Brodawką i kapłani z klasztorów z zachodniej części naszej prowincji.

O uroczysty charakter tej liturgii zadbała nasza licznie zgromadzona Liturgiczna Służba Ołtarza.

tekst: Marta Kuriata
fotografie:
Krzysztof Bagiński (koncert)
o. Mateusz Gliwa (błogosławieństwo dzieci i tornistrów)
Gabriela Piniasz (suma)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp