PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Najświętszy Sakrament na ulicach miasta

3 czerwca 2021 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W czwartkowe popołudnie 3 czerwca 2021 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Tę przepiękną i wyjątkową uroczystość rozpoczęła tradycyjna już w naszej parafii Msza Święta sprawowana na ołtarzu polowym ustawionym przy krzyżu misyjnym. To w zasadzie pierwsze wydarzenie na zewnątrz świątyni od czasu pojawienia się pandemii.
Eucharystii przewodniczył biskup Santa Cruz della Sierra w Boliwii o. Stanisław Dowlaszewicz, franciszkanin, który przybył do naszej parafii na zaproszenie proboszcza o. Radosława Kramarskiego. Koncelebrowali także o. Józef Szańca, o. Józef Trybal, o. Tadeusz Jacek, o. Marcin Buntow i o. Matusz Gliwa. Pozostali kapłani – o. Kazimierz Sebastyanka, o. Ryszard Wróbel i o. Tadeusz Kula – pełnili posługę sakramentu pojednania w kościele.
Pełna, uroczysta obsługa liturgiczna służby ołtarza dodawała splendoru ceremonii. Czytania liturgii słowa odczytali kolejno br. Dawid Jeziorski i przedstawiciel Wspólnoty Krwi Chrystusa Tadeusz Herman; psalm responsorialny wykonał br. Krzysztof Duda.

Po liturgii słowa usłyszeliśmy okolicznościowe kazanie. Ksiądz biskup podkreślił w niej, że to nie jest nasza zasługa że znajdujemy się właśnie tutaj, na tej Eucharystii. Jesteśmy tu tylko dzięki temu, że to właśnie Chrystus jest i chce być między nami. Przypomniał uczestnikom, jak Jezus szedł nad Jezioro Galilejskie, a podążały za Nim tłumy, i prosił o pozwolenie żeby wejść do którejś z łodzi znajdujących się przy brzegu i z tej łodzi nauczać. Te tłumy, siedząc tak jak my, słuchały Chrystusa, a później – nasyceni Jego słowami – powróciły do swych domów. Dzisiaj przed każdym z nas stoi ten sam Jezus Chrystus i prosi o to, żebyśmy Mu pozwolili wejść w nasze życie. Kaznodzieja zaznaczył też, że nasz Pan Jezus Chrystus prosi nas, abyśmy byli Jego prawdziwymi świadkami.

Intencje modlitwy wiernych odczytała w imieniu wszystkich uczestników Rozalia Siewińska z parafialnej Wspólnoty Krwi Chrystusa.

Po obrzędach Komunii Świętej w uroczystej procesji parafianie udali się do czterech ołtarzy, rozstawionych przy ulicy Grochowej, Jemiołowej i Kruczej. Uczestnikom towarzyszyły dźwięki gościnnie występującej orkiestry dętej i śpiew naszej organistki Irminy Zakowicz.

Przed Jezusem Eucharystycznym, kroczącym ulicami naszej parafii, szły dzieci pierwszokomunijne (a także przedszkolne), które słały drogę płatkami kwiatów.

Procesję zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Te Deum” i uroczyste błogosławieństwo księdza biskupa.

Ojciec proboszcz podziękował dostojnemu gościowi i złożył mu życzenia z okazji 37 rocznicy święceń. Do życzeń dołączyła się orkiestra, która odegrała muzyczny upominek, w który włączyli się bardzo żywiołowo parafianie. Podziękował też wszystkim zebranym, w szczególności wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów uroczystości Bożego Ciała.

Żegnając się z wiernymi biskup Stanisław udzielił nietypowej rady, pozwalającej w sposób zaskakują i jednocześnie bardzo prosty przeżyć dobrze i radośnie każdą niedzielę:

  1. podczas niedzielnych rodzinnych posiłków odkładajmy na bok telefony komórkowe;
  2. w rozmowach nie poruszajmy tematów politycznych;
  3. nie rozmawiajmy też o sporcie.

Po podziękowaniach o. Biskup rozdawał pamiątkowe obrazki.

Tekst i fotografie: Gabriela Piniasz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp