PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wielkopostne rekolekcje parafialne

Wielkopostne rekolekcje parafialne odbyły się w dniach 26-30 marca 2022 roku, a wygłosił je ks. Władysław Zązel

Wielkopostne rekolekcje parafialne odbyły się w dniach 26-30 marca 2022 roku, a wygłosił je ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan oraz członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości.

Rekolekcjonista, pochodzący z położonego nieopodal Nowego Targu Dębna, chętnie wykorzystywał podczas rekolekcji elementy kultury podhalańskiej: każde kazanie rozpoczynał krótką góralską przyśpiewką, Eucharystię odprawiał w ornacie z regionalnymi motywami ozdobnymi, a głoszone przez niego słowo swoją formą przypominało góralską gawędę.

W niedzielnych kazaniach ks. Zązel zachęcał do kształtowania w sobie samym pełnego, prawego człowieczeństwa. Można to osiągnąć poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa – Syna Człowieczego.

Człowieka wyróżnia spośród innych stworzeń wyjątkowe odniesienie, jakie posiada on do Boga: „człowiek byłby niegodny zwać się człowiekiem, gdyby się nie modlił i nie świętował”. Pomocą na drodze odnawiania w sobie obrazu Stwórcy są rekolekcje; pozwalają one powracać na nowo do Boga niczym syn marnotrawny, który pełen skruchy wrócił do domu Ojca.

Drogą powrotu do Boga jest przede wszystkim sakrament pokuty – przypominał rekolekcjonista w poniedziałek. Właściwe jego przeżycie zależy w dużej mierze od dobrze zrobionego rachunku sumienia, dlatego należy kształtować w sobie prawe sumienie i unikać egoizmu, który najbardziej je zaciemnia.

Przedostatniego dnia rekolekcji ks. Władysław poruszył tak drogi mu temat gór, które potrafią przybliżać do Boga. Zwrócił uwagę, że wiele ważnych wydarzeń z życia Jezusa miało miejsce na górach: Górze Kuszenia, Górze Błogosławieństw, Górze Tabor, Górze Oliwnej i Górze Kalwarii. Góry to również miejsce modlitwy Jezusa – wyróżnia się tutaj Góra Oliwna, na której Pan nauczył swoich uczniów modlitwy „Ojcze nasz” i na której sam modlił się przed pojmaniem.

Środa była czasem podsumowania. Rekolekcjonista raz jeszcze wymienił pięć rzeczywistości, które można nazwać filarami życia duchowego: świadome i zaangażowane uczestnictwo w Eucharystii, sakrament pokuty i pojednania, żywa modlitwa, lektura Pisma Świętego oraz innych wartościowych treści, a także etos życia uczciwego, sprawiedliwego i trzeźwego.

Rekolekcje zakończyła uroczysta Eucharystia 30 marca o 18:00.

Tekst br. Dawid Bujas OFMConv
Fotografie: Gabriela Piniasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp