PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

WIELKA SOBOTA u franciszkanów

Wigilia Paschalna to centralny moment Triduum Paschalnego

Wigilia Paschalna to centralny moment Triduum Paschalnego, który rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielka Sobota to dzień zadumy i oczekiwania. Rano odmówiono Jutrznię i Godzinę czytań. Następnie w ciągu dnia święcono pokarmy na stół wielkanocny oraz adorowano Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Ten czas czuwania był wprowadzeniem do tradycyjnej wieczornej liturgii.
Wigilia Paschalna przy Kruczej rozpoczęła się o godzinie 21:00. Przewodniczył jej o. Radosław Kramarski (gwardian i proboszcz), a koncelebrowało ośmiu kapłanów z naszej franciszkańskiej wspólnoty.

Wyjątkowa liturgia sprawowana w Wielką Noc składa się z czterech części. Pierwsza z nich to Liturgia Światła. Przed głównym wejściem do kościoła poświęcono ogień oraz zapalono Paschał, który symbolizuje Chrystusa, Wiekuistą Światłość świata. Chwilę później wniesiono świecę do świątyni, a gdy wierni zapalali od niej swoje gromnice, blask płomieni powoli zaczął rozświetlać ciemności. Następnie o. Stanisław Lelito wyśpiewał tradycyjny hymn wdzięczności i uwielbienia – orędzie paschalne.
Drugą częścią uroczystości była bogata Liturgia Słowa, w czasie której usłyszeliśmy łącznie aż dziewięć czytań. W homilii o. Radosław poruszył temat dialogu Boga z człowiekiem. Zauważył, że dziś niestety ludzie często niekoniecznie chcą słuchać swojego Stwórcy, co czynią z kolei wszelkie inne stworzenie. Przywołał postać Abrahama, który podjął rozmowę z Ojcem Niebieskim i następnie starał się całym swoim życiem odpowiadać na Jego wezwanie. Kaznodzieja podkreślił następnie, że tajemnica zmartwychwstania polega właśnie na oddaniu Bogu tego, co najbardziej kochamy. Wezwał do przywrócenia szacunku do Jego Słów, ponieważ w nich możemy odkryć Żywego Chrystusa. Homilię zakończył zachętą do powrotu do regularnego uczestnictwa w Eucharystii oraz do odnowienia dialogu z Jezusem.
Kolejną częścią uroczystości była Liturgia chrzcielna. Poświęcono wodę, po czym modlono się Litanią do wszystkich świętych. Następnie odnowiono przyrzeczenia składane w momencie włączenia do Wspólnoty Kościoła.
Ostatni element Wigilii Paschalnej to Eucharystia. Po Komunii świętej odbyła się procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Całą uroczystość dopełnił śpiew hymnu „Te Deum”, po którym nastąpiło błogosławieństwo.

O wyjątkowy charakter tego świątecznego dnia zadbała Liturgiczna Służba Ołtarza, zaś oprawę muzyczną przygotowała organistka Irmina Zakowicz wraz z chórem „Borromeo”.

Tekst: Zofia Di Feliciantonio

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp