PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Tajemniczy przybysze ze Wschodów

6 stycznia obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie znaną jako Święto Trzech Króli.

„Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2).
6 stycznia obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie znaną jako Święto Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jedną z pierwszych, które ustanowił Kościół. Według tradycji trzech mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar, przybyło do Betlejem, żeby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. W tym zdarzeniu upamiętniamy nie tylko narodziny Mesjasza, ale też prawdę, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Na początku uroczystość ta była związana z Bożym Narodzeniem, dopiero pod koniec IV wieku stało się osobnym świętem.

Mędrcy ofiarowali Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Złoto oznaczało królewską godność Syna Bożego, kadzidło – modlitewną łączność z Bogiem, a mirra była zapowiedzią śmierci Chrystusa, zapowiedzią ofiary, jaką Chrystus złożył na krzyżu.

W tym dniu w kościołach święci się kadzidło i kredę. Kadzidłem okadza się mieszkanie, a kredą na drzwiach mieszkania wypisuje się K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się na dwa sposoby. Inicjały te miały oznaczać pierwsze litery imion króli (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C). bądź wyrażać błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (po łacinie: Christus mansionem benedicat).

Tradycją jest, że w uroczystość Objawienia Pańskiego w całej Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli. Święto Trzech Króli od 2011 roku – zgodnie z uchwałą Sejmu – jest dniem wolnym od pracy.

Marta Kuriata
Fotografie: Gabriela Piniasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp