PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Początek Wielkiego Postu: zachęta do nawrócenia

Środa Popielcowa – początek czterdziestodniowego czasu przygotowania do najważniejszych tajemnic naszej wiary

„Posypmy głowy popiołem” czyli Środa Popielcowa – początek czterdziestodniowego czasu przygotowania do najważniejszych tajemnic naszej wiary: męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

W tym dniu wierni przez cały dzień licznie gromadzili się na mszach świętych, aby podczas Eucharystii – na znak nawrócenia i pokuty – przyjąć na głowę odrobinę popiołu pochodzącego ze spalonych zeszłorocznych palm wielkanocnych.

Kapłan posypując głowy popiołem wypowiadał słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch. Ma uświadomić wiernym, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne dawanie pomagają osiągnąć życie wieczne. Popiół ma przypominać o kruchości i ułomności ludzkiego życia; oznacza też żałobę i ból. Jest także znakiem oczyszczenia i zmartwychwstania. Przecież Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi i odrodził go w Chrystusie do nowego życia.

Istotą Wielkiego Postu jest przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc przez nawrócenie, słuchanie słowa Bożego i modlitwę. Nawrócenie, które stanowi najważniejszy temat Wielkiego Postu, streszcza się w trzech praktykach wielkopostnych: modlitwie, poście i jałmużnie.

W czasie Wielkiego Postu kościół zachęca wiernych do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych – Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

Droga Krzyżowa (w piątki)
–  godz. 11:15 i 17:15 (dla ogółu wiernych)
–  godz. 16:30 (dla dzieci)
–  godz. 19:00 (dla młodzieży) – odbywa się w kaplicy Porcjunkula

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (w niedziele)
– godz. 18:00 – głosi: diakon Dawid Bujas

Szczegółowy wykaz wydarzeń wielkopostnych:

https://www.boromeusz.franciszkanie.pl/doc/Post2022.pdf

 

Tekst: Marta Kuriata
Fotografie: Gabriela Piniasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp