PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Eucharystyczny Jezus na ulicach parafii

W Uroczystość Bożego Ciała, od rana naszą ziemię przemierza Jezus Eucharystyczny

6 czerwca przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa znaną w tradycji jako Uroczystość Bożego Ciała.

Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 16:00 przewodniczył proboszcz o. Radosław Kramarski, który też wygłosił okolicznościową homilię. Mszę św. koncelebrowali: ks. Sebastian Gargol (proboszcz parafii w Chicago w USA, pochodzący z naszej parafii), wikariusz klasztoru o. Mateusz Gliwa, o. Ryszard Wróbel, o. Stanisław Sikora, o. Marek Stachowicz, o. Marcin Buntow.
W swoim wystąpieniu proboszcz podkreślił, że uroczystość Bożego Ciała wplata się w polską tradycję, w której od rana, naszą ziemię przemierza Jezus Eucharystyczny. Tego dnia w sposób szczególny wyznajemy naszą wiarę w Jego żywą obecność wśród nas. Eucharystia powinna gromadzić całe rodziny i wszystkie małżeństwa, ponieważ w Najświętszym Sakramencie jest źródło mocy. Kaznodzieja podkreślił, że to dzięki postaciom eucharystycznym w uroczystość Bożego Ciała wielu ludzi otrzymując łaski powraca do Boga, do Kościoła. Przypomniał również o postawach człowieka wierzącego wobec Bożego Ciała. Pierwsza z nich to adoracja w milczeniu. Co ona oznacza? To postawa wiary w Chrystusa, w Jego obecność w tabernakulum. To Chrystus eucharystyczny daje się człowiekowi codziennie w Komunii Świętej. Druga – to siły jakie czerpiemy z Eucharystii dzięki którym służymy innym. Zbieranie siły do służby to postawa ofiarności względem innych niezależnie od okoliczności.
Kulminacyjnym momentem obchodów uroczystości Bożego Ciała była procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, które zostały ofiarnie przygotowane przez grupy parafialne. Procesja przeszła ulicami: Grochową, Jemiołową i Kruczą, a zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata w naszej parafialnej świątyni. Przy każdym ołtarzu jeden z kapłanów odśpiewał Ewangelię wybraną do konkretnej stacji.
Warto podkreślić żywe zaangażowanie wiernych, aby ta Procesja miała bardzo uroczysty charakter. Ministranci zadbali o uroczystą asystę. O oprawę muzyczną zatroszczyła się organistka p. Irmina wspomagana przez orkiestrę dętą „Hanys Band” z Wrocławia. W procesji wzięli również udział przedstawiciele grup, które niosły swoje sztandary. Dziewczynki sypały kwiaty, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Do procesji dołączyli też pozostali franciszkanie: o. Józef Szańca, o. Józef Trybal i o. Tadeusz Kula.

Tekst: Marta Kuriata

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp