PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Długo oczekiwane bierzmowanie

26 maja 2021 roku przeżywaliśmy uroczystość przyjęcia sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii

W środowy wieczór 26 maja 2021 roku przeżywaliśmy uroczystość przyjęcia sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

Po dwóch latach przygotowań grupa 40 osób przyjęła z rąk księdza biskupa Jacka Kicińskiego sakrament bierzmowania. Uroczystość ta była bardzo wyczekiwana, ponieważ miała odbyć się w listopadzie ubiegłego roku, jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne została przeniesiona na maj bieżącego roku.
Uroczystość poprzedziło nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył o. Mateusz Gliwa, a na którym zgromadzili się tłumnie kandydaci do bierzmowania.
Punktualnie o godzinie 18 ksiądz Biskup w asyście Liturgicznej Służby Ołtarza i koncelebransów (proboszcz parafii o. Radosław Kramarski, o. Kazimierz Sebastyanka oraz o. Mateusz Gliwa) wyruszył do ołtarza. Po rozpoczęciu Mszy świętej ksiądz Biskup został przywitany przez o. Radosława, następnie przedstawiciele rodziców młodzieży poprosili go o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom. We Mszy czynnie uczestniczyła młodzież poprzez śpiew i czytania.
Po prośbie o. Proboszcza o udzielenie sakramentu bierzmowania ksiądz Biskup wygłosił okolicznościową homilię, w której odwołał się do święta Dnia Matki, wskazując dlaczego w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku, ważna jest osoba mamy. Następnie podkreślił, że bierzmowanie to zaślubiny z Kościołem, że to Kościół dzisiaj staje się mamą. Wskazał też na trzy ważne aspekty: wiara, słowo i świadectwo. Wiara to wielkie zadanie, to wielka łaska. Z wiarą jest tak jak z przyjacielem: żeby przyjaźń była, potrzebna jest wierność, do rozwoju przyjaźni potrzebne jest spotkanie. Wiara to przyjaźń z Panem Jezusem, Pan Jezus jest zawsze wierny, od nas tylko zależy jak ta przyjaźń będzie wyglądać. Słowo Boże – z jego słuchania rodzi się wiara. Na drodze wiary służba jest wielkością człowieka. To Duch Święty daje moc i odwagę by żyć Słowem Bożym podczas gdy inni żyją słowem ludzkim. Jeśli człowiek żyje wiarą, żyje Słowem Bożym, taki człowiek jest szczęśliwy.
I nadszedł moment udzielenia sakramentu bierzmowania. Najpierw ksiądz biskup i wszyscy obecni kapłani z wyciągniętymi nad kandydatami rękami odmówili modlitwę.
Po homilii nadszedł moment namaszczenia krzyżmem świętym czoła każdego z kandydatów. Na słowa: Przyjmij znamię Ducha Świętego, każdy z nich odpowiadał: Amen.
Na koniec liturgii przedstawiciele młodzieży złożyli na ręce księdza Biskupa podziękowania za dar udzielonego im sakramentu bierzmowania.
Podziękowano również wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej uroczystości.
Młodzieży życzymy, aby Duch Święty, którego przyjęli, umacniał ich do mężnego wyznawania wiary.

Tekst: Marta Kuriata
Fotografie: Maciej Lesiak

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp