Muzeum Etnograficzne we Wrocławia zaprasza na wystawę wizerunków św. Franciszka z Asyżu.
Święty Franciszek z Asyżu jest głównym bohaterem wystawy zorganizowanej z okazji przypadającej w 2026 r. 800. rocznicy jego śmierci. Prezentowane są na niej wizerunki św. Franciszka z kolekcji prof. Franciszka Kusiaka, historyka i wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego. Miejscem wystawy jest Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.
Zgromadzone zostały dzieła w formie grafiki dewocyjnej, obrazów, rzeźb, pamiątkowych medali, znaczków pocztowych, witraży oraz zdjęcia wykonane przez kolekcjonera w świątyniach i muzeach w Europie dokumentujące obrazy ze świętym namalowane przez słynnych malarzy. Wystawa będzie dostępna od 24 stycznia do 1 marca br.
Zwiedzający obejrzą obiekty zróżnicowane pod względem techniki wykonania, jak i typów ikonograficznych. Wśród prezentowanych prac znalazły się drukowane różnymi technikami graficznymi obrazki religijne – niektóre unikatowe i rzadko spotykane, inne ze znanych serii wydawanych w XVII, XVIII i XIX w. przez europejskie oficyny wydawnicze.
„Obiekty zgromadzone na wystawie pozwalają prześledzić, jak zmieniała się wizualna narracja o św. Franciszku oraz jak silnie symbolika franciszkańska zakorzeniła się w kulturze europejskiej. Prezentacja kolekcji prof. Kusiaka jest więc nie tylko świadectwem indywidualnej pasji kolekcjonerskiej, lecz także zaproszeniem do refleksji nad trwałością franciszkańskiego przesłania”.
Ta kolekcja to klasyczny przykład ludzkich pragnień i potrzeby utrzymania stałej aktywności, która daje o sobie znać w trwających cały czas poszukiwaniach kolejnych wizerunków św. Franciszka. Jest to jednocześnie swoisty rodzaj namiętności, która zawsze wyróżnia rasowego kolekcjonera. Wdzięczni jesteśmy prof. Franciszkowi Kusiakowi za to, że nie tylko dzieli się z nami swoimi cennymi zbiorami, ale także za przypomnienie jednej z najwspanialszych postaci z panteonu chrześcijańskich świętych”.
Gorąco zapraszamy do zwiedzania.
więcej: https://mnwr.pl/kazanie-do-ptakow/
[materiał zaczerpnięty ze strony Muzeum Etnograficznego]




