Z "Czarną 13" do św. Jadwigi

Każdego roku w połowie października, w sobotę wyrusza z Wrocławia piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Jest to swoisty epilog sierpniowej pielgrzymki na Jasną Górę. Wśród grup pielgrzymich – podobnie jak w sierpniu – wędruje również franciszkańska „Czarna Trzynastka” im. bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 14 października, wpisała się w zakończenie w Archidiecezji Wrocławskiej Roku Jadwiżańskiego, który upamiętniał 750. rocznicę kanonizacji patronki tych ziem. Zarówno ta szczególna okoliczność jak i piękna pogoda tego dnia przyczyniły się do tego, że w tym roku grupa pielgrzymów była wyjątkowo liczna. W całej pielgrzymce wzięło udział kilkanaście tysięcy wiernych, natomiast pod znakiem „Czarnej Trzynastki” pielgrzymowało ich kilkuset.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotni poranek we wrocławskiej katedrze. O godz. 6.00 odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Następnie głos zabrał główny przewodnik pielgrzymki – ks. Stanisław Orzechowski, który w kilku słowach wprowadził w tematykę pielgrzymki i zaprezentował poszczególne grupy.

28 km dzielących Trzebnicę od Wrocławia pielgrzymi pokonali w czterech etapach, zatrzymując się na postój w Krzyżanowicach, Malinie i Wysokim Kościele. Kolejne odcinki wypełniał śpiew godzinek, konferencja, modlitwa różańcowa i koronka do Bożego Miłosierdzia. Wszystko to przeplatane było śpiewem pieśni pielgrzymkowych.

W „Czarnej Trzynastce” oprócz wiernych parafii św. Karola Boromeusza wraz ze swymi duszpasterzami oraz studentów z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Porcjunkula” z Kruczej pielgrzymowali m. in. członkowie wspólnoty „Dom Boży” z parafii św. Augustyna i z Wojszyc, młodzieżowa wspólnota jezuicka „Magis” z parafii św. Klemensa Dworzaka, wierni z parafii św. Franciszka z Asyżu, św. Henryka, św. Ojca Pio z Partenic oraz z Wojszyc. Wśród pielgrzymów grupy 13. wędrował również o. Adam Mikosiak, franciszkanin pochodzący z Wrocławia, który obecnie pracuje w Kalwarii Pacławskiej jako wychowawca w nowicjacie. On też wygłosił w grupie konferencję, w której przybliżył osobę św. Jadwigi i zachęcał do inspirowania się jej życiem w osobistym zmaganiu o świętość.

Po prawie 10 godzinach pielgrzymka dotarła do Trzebnicy, gdzie o 16.30 była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Na zakończenie Eucharystii po raz pierwszy zostały wręczone odznaczenia – Medale Świętej Jadwigi Śląskiej, które decyzją pasterza Archidiecezji Wrocławskiej będą odtąd przyznawane osobą świeckim i konsekrowanym, a także instytucją i osobą prawnym zasłużonym dla Kościoła lokalnego. Wśród odznaczonych były dwie osoby szczególnie zaangażowane w organizację pieszej pielgrzymki wrocławskiej ­– Wiesław Wowk oraz Karol Żyromski, a także Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundację im św. Jadwigi, która w domu katechetycznym przy Kruczej organizuje kursy języka niemieckiego.

fot. Tomasz Wojtasiewicz

 

Zaproszenia

Zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami

Stowarzyszenie Instytut Edukacyjno-Badawczy zaprasza dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami na zajęcia plastyczne i ruchowo taneczne. Bezpłatne zajęcia odbywają się w domu katechetycznym parafii św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej 58. Zapisy ...

Więcej

17 edycja ALPHA we Wrocławiu! Przyjdź i spróbuj!

Już dziś zapraszamy Cię na 17 edycję kursu Alpha w naszej parafii! Startujemy we wtorek 9 października 2018 r. o godz. 18.30. Miejsce – kawiarenka parafialna w domu katechetycznym, wejście od ulicy Oficerskiej. Wyślij ...

Więcej
Więcej artykułów