Dziękczynienie za 100 lat Rycerstwa Niepokalanej

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej 7 października – w pierwszą sobotę miesiąca a zarazem wspomnienie Matki Bożej Różańcowej – członkowie MI zebrali się w naszym sanktuarium na swój Dzień Skupienia. Prowadził go Prezes Narodowy MI o. Stanisław Maria Piętka z Niepokalanowa. Z tej okazji gościliśmy również przedstawicieli wspólnot rycerskich z Lwówka Śląskiego i Legnicy.

O. Stanisław głosił kazania w naszym kościele parafialnym na Mszach św. o godz. 7.00, 12.00 i 18.00. Przybliżał w nich program Rycerstwa Niepokalanej, jego historię, misję oraz założyciela – św. Maksymiliana. W słowie skierowanym do Rycerzy podczas Mszy św. o godz. 12.00 Prezes Narodowy MI zaznaczył, że Rycerz Niepokalanej to nie tylko czciciel Maryi. Musi on też być przygotowany do walki ze zlaicyzowanym, ateistycznym światem. Wymaga to ciągłej pracy nad sobą i troski o własne uświęcenie, by przez swoją postawę, swój przykład i działanie pomagać niewierzącym powrócić do Boga. Drogą do tego, którą wyznaczył członkom MI św. Maksymilian jest całkowite oddanie się Niepokalanej.  Tak rozumiane Rycerstwo Niepokalanej jest nadzieją na lepszy świat.

Wraz z o. Stanisławem Mszę św. o godz. 12.00 koncelebrowali: proboszcz naszej parafii – o. Marek Augustyn oraz opiekun wspólnoty Rycerstwa – o. Tadeusz Jacek. Główną intencją tej Eucharystii było dziękczynienie za 100 lat istnienia Rycerstwa Niepokalanej. Miejscowi Rycerze oraz przybyli goście włączyli się w Liturgię Słowa, procesję z darami. Obecny był także poczet sztandarowy. Na zakończenie Mszy św. można też było przez ucałowanie uczcić relikwie św. Maksymiliana. Szczególny charakter tej Eucharystii podkreślały pieśni: hymn Rycerstwa „Niesiemy Sztandar” – na rozpoczęcie, „Magnificat” – na uwielbienie oraz „Szaleniec Niepokalanej” – na zakończenie.

Po Mszy św. miejscowi Rycerze przeszli raz z gośćmi z Legnicy i Lwówka Śląskiego do kawiarenki parafialnej na posiłek. Była to też okazja, by porozmawiać na temat prowadzonej działalności i wymiany doświadczeń. O godz. 14.30 Rycerstwo wraz ze wspólnotą parafialną włączyło się w inicjatywę „Różaniec do Granic”, duchowo jednocząc się z tymi, którzy omdlali naszą Ojczyznę na terenach przygranicznych. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył o. Tadeusz Jacek, zostały odmówione nie tylko cztery części różańca, ale również Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania do św. Maksymiliana i Akt oddania się Niepokalanej.

Po tej modlitwie zaproszeni goście powrócili do swoich domów a członkowie miejscowej wspólnoty MI pozostali jeszcze na wieczornej Mszy św., sprawowanej – jak co miesiąc – w intencji rozwoju Rycerstwa Niepokalanej oraz za zmarłych z MI. Po Mszy św. – z okazji I soboty miesiąca – odbyło się jeszcze Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Halina Ulas

Zaproszenia

Katechezy dla narzeczonych

Najbliższa seria katechez rozpocznie się 8 stycznia 2018r. o godz.: 19:00, w kawiarence parafialnej. Nie ma wcześniejszych zapisów. Katechezy przedślubne są bezpośrednim przygotowaniem do sakramentu małżeństwa, gdzie zgłębiana jes ...

Więcej
Więcej artykułów